Živnosti a podnikatelské starosti
  

Kde jste: abcBusiness.czPoradna pro podnikatele › Rodina a podnikáníMůj manžel je zaměstnaný na hlavní pracovní poměr. Současně podniká na vedlejší pracovní činnost. Je technicky možné, aby šel na mateřskou dovolenou, pobíral peněžitou pomoc v mateřství a současně fakturoval zaměstnavateli? U mě nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevzniká.

Číst celý článek …

V současné době čerpám až do jara 2014 u svého zaměstnavatele rodičovskou dovolenou. Pobírám taky rodičovský příspěvek dle staršího systému na dva roky. V současné době jsem zároveň začala pracovat na živnostenský list. Až přestanu pobírat rodičovský příspěvek, bude má SVČ stále vedlejší (až do vyčerpání rodičovské dovolené u mého zaměstnavatele), anebo se stane činností hlavní (protože už nebudu pobírat rodičovský příspěvek) a bude tedy ovlivňovat případnou PPM na další dítě v budoucnosti? A jak by toto dále ovlivnil částečný úvazek u původního zaměstnavatele?

Číst celý článek …

V současné době jsem na mateřské dovolené do jara roku 2014, ale od zaměstnavatele jsem dostala nabídku vrátit se do práce s tím, že na mateřskou by nastoupil manžel. Ten pracuje u zaměstnavatele na HPP, ale zároveň je i OSVČ. Musel by manžel ukončit činnost, případně si sám platit sociální a zdravotní dávky?

Číst celý článek …

Dva roky jsem OSVČ, nyní jsem na rodičovské dovolené, tzn., že má živnost je nyní brána jako vedlejší. Nyní jsem zjistila, že musím odvádět zálohy na sociálním pojištění, protože mám vyšší příjmy. Tyto příjmy jsou ale mým pasivním příjmem, činnost nyní nevykonávám. Jak se dá tedy zabránit placení záloh? Když pozastavím živnost, příjmy budu mít stále, je toto řešením?

Číst celý článek …

Manželka je tento rok částečně na mateřské a rodičovské. Rodičovská se do příjmů nepočítá, ale mateřská ano, ta dělá cca 60.000 Kč. Pokud si letos manželka uplatní nárok na vrácení daní z hypotéky, bude se toto vrácení daní počítat jako příjem k těm cca 60.000 Kč? Pokud ano, nemohl bych si pak příští rok uplatnit odpočet na manželku, který je vyšší než vrácené daně z hypotéky.

Číst celý článek …

Jsem OSVČ. Za dva roky bych chtěla jít na mateřskou. Jak je to s placením zdravotního a sociálního? Po dobu mateřské a výplaty rodičovského příspěvku ho za mě platí stát nebo já?

Číst celý článek …